Proszę o radę czy wartość świadczeń w naturze (m.in. prawo korzystania z służbowego telefonu komórkowego do celów prywatnych, prawo używania samochodu służbowego do celów prywatnych) przysługujących pracownikom w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim (dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie rodzicielskim) stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne w części przypadającej za czas nieobecności w tym okresie ?

 

 

Źródłem istnienia obowiązku ubezpieczeń emerytalnych i ubezpieczenia rentowego jest posiadanie tytułu do objęcia tymi ubezpieczeniami. Ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe co do zasady możliwe jest więc wyłącznie wówczas, gdy dana osoba posiada tytuł do ubezpieczeń lub gdy przychód osiągany przez tę osobę pozostaje w bezpośrednim związku z takim tytułem.

Podkreślenia wymaga, iż przebywanie na urlopie macierzyńskim i pobieranie z tego tytułu zasiłku macierzyńskiego stanowi odrębny od umowy o pracę tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. W tym okresie pracownik nie podlega pracowniczym ubezpieczeniom emerytalnym i ubezpieczeniu rentowemu (art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Z treści art. 18 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, iż podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przypadku ubezpieczonych pobierających zasiłek macierzyński stanowi kwota tego zasiłku.

Zatem, wartość dodatkowych świadczeń rzeczowych uzyskanych przez pracowników w okresie pobierania przez nich zasiłku macierzyńskiego nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, ponieważ prawo do tych świadczeń nie przysługuje za okres świadczenia pracy, tylko z racji przebywania na urlopie macierzyńskim i pobierania z tego tytułu zasiłku macierzyńskiego.

W odniesieniu do ubezpieczenia zdrowotnego wskazać należy, że kwota zasiłku macierzyńskiego nie stanowi podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. W związku z czym od wartości świadczeń rzeczowych przysługujących pracownikom za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego nie opłaca się składek na ubezpieczenie zdrowotne (argument a contrario z art. 81 w związku z art. 66 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej Finansowanych ze środków publicznych (t. j.: Dz. U. z 2008 r., nr 164, poz.1027 zpóźn. zm.)

 

 

Takie stanowisko zajął Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku w decyzji nr 232 z dnia 16 czerwca 2014 roku.

  

 

Serwis ZUSIK.pl