Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych przedsiębiorca posiadający na swoim koncie w ZUS nadpłatę składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz FP i FGŚP może wystąpić o jej zwrot. Z wnioskiem takim płatnik składek musi się jednak zwrócić do ZUS w określonym czasie, ponieważ nienależnie opłacone składki mogą ulec przedawnieniu.

Kiedy ZUS może nie zwrócić składek

Są sytuację, że ZUS pomimo stwierdzenia nienależnie opłaconych składek odmówi dokonania ich zwrotu w formie pieniężnej. Dzieje się tak np. w sytuacji gdy na koncie płatnika figurują zaległości lub też termin na złożenie wniosku o zwrot upłynął. W każdej innej sytuacji ZUS ma obowiązek zwrotu nadpłaconych składek.

Procedura zwrotu

  1.       Ustalenie przez ZUS lub przez płatnika faktu istnienia nienależnie opłaconych składek
  2.       Złożenie stosownego wniosku o zwrot składek
  3.       Rozliczenie konta przez ZUS i stwierdzenie istnienia nadpłaty składek
  4.       Zwrot składek przez ZUS w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku

Bardzo ważne !

ZUS ma obowiązek wysłać do płatnika zawiadomienie o stanie konta, jeśli suma nienależnie opłaconych składek przewyższa koszty upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, tj. 11,60 zł.

Jeżeli nienależnie opłacone składki nie zostaną przez ZUS zwrócone w ustawowym terminie, podlegają oprocentowaniu w wysokości równej odsetkom za zwłokę pobieranym od zaległości podatkowych.

Płatnik, który otrzyma zwrot nadpłaty wynikającej z przekroczenia 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jest zobowiązany niezwłocznie zwrócić ubezpieczonemu finansowaną przez niego część składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Przedawnienie zwrotu

Zgodnie z art. 24 ust. 6g ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nienależnie opłacone składki ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia:

● otrzymania zawiadomienia z ZUS,

● faktycznego opłacenia składek – w przypadku braku zawiadomienia.

Dotyczy to również składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz składek na FP, FGŚP i FEP.

Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje nowy 5-letni termin przedawnienia. Dotyczy on składek opłaconych po 31 grudnia 2011 r.

Przedawnienie składek, które stały się wymagalne przed 1 stycznia 2012 r., następuje również po 5 latach, jednak liczonych nie od daty opłacenia składek, lecz od 1 stycznia 2012 r.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy przedawnienie rozpoczęte przed 1 stycznia 2012 r. nastąpiło zgodnie z dotychczasowymi przepisami wcześniej niż 1 stycznia 2017 r. (czyli po 5 latach od wejścia w życie aktualnych przepisów). Wówczas przedawnienie nastąpi z upływem tego wcześniejszego terminu (czyli z upływem poprzednio obowiązującego 10-letniego terminu przedawnienia).

 

Co robić jeśli nastąpiło przedawnienie nienależnie opłaconych składek

Jeśli nie wystąpiliśmy w odpowiednim czasie o zwrot nadpłaconych składek, a tym samym prawo do ich zwrotu uległo przedawnieniu, w żadnym wypadku nie oznacza to, że straciliśmy szansę na odzyskanie naszych pieniędzy.

W takiej sytuacji ZUS z urzędu zalicza nadpłacone składki na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek. Może też to zrobić na nasz wniosek.

 

Serwis ZUSIK.pl