Jaką podstawę wymiaru składek należy przyjąć przy ustalaniu wysokości należnego wynagrodzenia chorobowego po zmianie wymiaru czasu pracy w trakcie miesiąca ?

 

W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy. Dotyczy to jednak sytuacji, gdy zmiana nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy lub w miesiącach poprzedzających. Zmiana wymiaru czasu pracy w miesiącach następnych nie ma wpływu na podstawę wymiaru zasiłku.

 

Pracownikowi niezdolnemu do pracy z powodu choroby zamiast wynagrodzenia za pracę przysługuje wynagrodzenie chorobowe za okres łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego lub w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia – do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Z 34. lub z 15. dniem niezdolności do pracy pracownik nabywa prawo do zasiłku finansowanego w całości ze środków ZUS. Podstawę wymiaru wynagrodzenia (zasiłku) chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

 

 

Podstawa prawna:

Aart. 3 ust. 3, art. 36, art. 40, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

 

 

Serwis ZUSiK.pl