Czy wygrana w konkursie organizowanym przez spółkę/pracodawcę/zleceniodawcę powinna zostać włączona do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników i zleceniobiorców ?

Nie. Zgodnie z art. 18 ust. l ww. ustawy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych wymienionych w art.6 ust. l pkt 1-3 i pkt 18a (a więc między innym pracowników) stanowi przychód, o którym mowa w art.4 pkt 9 i 10, z zastrzeżeniem ust.l a i 2, ust.4 pkt 5 i ust. 12.

Natomiast zgodnie z art. 18 ust. 3 ww. ustawy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców ustala się zgodnie z ust.l, jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia, określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe, zgodnie z art.20 ust. 1 ustawy, stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe.

Do podstawy wymiaru składek nie wlicza się jedynie przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. 1998 r., Nr 161, poz.1106 ze zm.), jak również wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

Przychodami na gruncie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są w myśl jej art. 4 pkt. 9 przychody w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu: zatrudnienia w ramach stosunku pracy, pracy nakładczej, służby, wykonywania mandatu posła lub senatora, wykonywania pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia integracyjnego i stypendium wypłacanych bezrobotnym oraz stypendium sportowego, a także z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności oraz umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, jak również Z tytułu współpracy przy tej działalności lub współpracy przy wykonywaniu umowy.

Kwestia ustalenia, iż dana wypłata stanowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych leży każdorazowo w gestii organów podatkowych. ZUS, jak sam twierdzi, nie posiada kompetencji do samodzielnego rozstrzygania w tym przedmiocie czy dokonywania oceny przyjętych w tym zakresie ustaleń.

Zakwalifikowanie danego świadczenia czy wypłaty jako przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy lub jako przychodu z tytułu umowy zlecenia jest warunkiem niezbędnym dla uznania, iż w opisanym przypadku dane świadczenia będą stanowiły podstawę wymiaru składek pracowników lub zleceniobiorców.

Takie stanowisko zajął Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku w decyzji nr 29 z dnia 04 lutego 2014 roku.

 

Serwis ZUSIK.pl