W sytuacji, kiedy bezrobotna podczas odbywania stażu zajdzie w ciążę przysługują jej ograniczone świadczenia. Uwzględniając, że praca w ramach stażu nie jest pracą świadczoną w ramach stosunku pracy, a stażystka nie ma statusu pracownika, (jest nadal osobą bezrobotną), należy uznać, że nie ma podstaw do przedłużenia okresu trwania stażu ponad ten, który wynika z umowy, lub ewentualnie poza graniczny okres wskazany w przepisach. Przedłużenie stażu do okresu granicznego zależy wyłącznie od dobrej woli organizatora stażu i urzędu pracy.

 

Oceniając natomiast kwestię, czy stażystka ma prawo do urlopu macierzyńskiego czy też zasiłku macierzyńskiego oraz dni wolnych na opiekę, należy mieć na względzie, że nie jest ona pracownikiem, oraz że będąc na stażu podlega w jego trakcie jedynie ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym oraz wypadkowemu jak też zdrowotnemu. Nie podlega natomiast ubezpieczeniu chorobowemu – zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie.

 

Powyższe oznacza, że stażystka będąca w ciąży nie będzie miała prawa do zasiłku macierzyńskiego, ponieważ są do niego uprawnione kobiety, które urodziły dziecko objęte jednocześnie ubezpieczeniem chorobowym. W przypadku gdy stażystka urodzi dziecko w trakcie stażu, nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ponieważ, co do zasady, urlop tego rodzaju przysługuje tylko osobie posiadającej status pracownika.

 

 

Serwis ZUSiK.pl