Do niedawna ZUS po wykryciu nieprawidłowości mógł żądać zwrotu nienależnie wypłaconych świadczeń nawet za 20 lat wstecz. Z takim właśnie żądaniem spotkała się np. kobieta, która przed laty pobierała równocześnie świadczenie rehabilitacyjne i pensję. Gdy po latach ZUS dopatrzył się nieprawidłowości i zażądał zwrotu nienależnego świadczenia, sprawa najpierw trafiła do sądu ubezpieczeń, a następnie do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w wyroku z 5 lipca 2016 r. sygn. akt P 131/15 – Dz.U. z 16 sierpnia 2016 r., poz. 1247  uznali, że możliwość praktycznie bezterminowego dochodzenia przez ZUS nadpłaconych świadczeń narusza zasadę stabilizacji sytuacji prawnej jednostki będącej jednym z przejawów jej bezpieczeństwa prawnego. Tym samym Trybunał uznał za celowe wprowadzenie czasowego ograniczenia możliwości żądania przez ZUS zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

 

W myśl nowelizacji art. 84 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dochodzenie zwrotu nienależnie wypłaconego świadczenia będzie niemożliwe po upływie pięciu lat od ostatniego dnia okresu, za który je pobrano.

 

Nowela do ustawy zawiera ważny przepis przejściowy, że każde postępowanie w sprawie zwrotu świadczenia wypłaconego przed pięciu i więcej laty po zmianie przepisów zostanie z urzędu umorzone. Nie będzie to jednak dotyczyło spraw, które trafiły już do sądu. W takim przypadku świadczeniobiorca będzie musiał się postarać o umorzenie postępowania we własnym zakresie.

 

Serwis ZUSiK.pl