Warunek rozwiązania stosunku pracy wymagany do nabycia nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest spełniony w przypadku, gdy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem czasu, na który była zawarta – vide: Uchwała Sądu Najwyższego z 27 kwietnia 2016 r., III PZP 1/16.

 

Niedopowiedzianym dotychczas było, czy użyte w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych  wyrażenie „rozwiązali stosunek pracy”, obejmuje sytuację, w której umowa o pracę z nauczycielem rozwiązała się z upływem czasu, na który była zawarta.

Otóż, nauczyciele nabywają prawo do świadczeń kompensacyjnych, gdy osiągnęli odpowiedni wiek, posiadają wymagany staż ubezpieczeniowy i rozwiązali stosunek pracy. Świadczenie jest przyznawane, jeśli umowa o pracę została rozwiązana przez nauczyciela za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia lub za porozumieniem stron z jego inicjatywy.

Problem pojawia się wówczas, gdy umowa o pracę rozwiązała się z upływem czasu, na który była zawarta. W orzecznictwie prezentowane są dwa odmienne stanowiska. Według pierwszego w takiej sytuacji nauczyciel nie nabywa prawa do świadczenia kompensacyjnego. W ustaniu zatrudnienia nie ma bowiem inicjatywy nauczyciela.

Według drugiego poglądu przejaw woli nauczyciela w rozwiązaniu umowy terminowej w określonym dniu zostaje wyrażony już na etapie zawarcia umowy o pracę. A zatem spełniony zostaje warunek z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

SN orzekł, że do nauczycielskiego stosunku pracy ma zastosowanie art. 30 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy, a zatem rozwiązuje się on także z upływem czasu, na który zawarto umowę. Prawo do świadczenia kompensacyjnego mają więc nauczyciele, których stosunek pracy rozwiązał się z upływem czasu trwania umowy terminowej. Zdaniem SN wola rozwiązania umowy o pracę w określonym dniu jest wyrażona przez nauczyciela już na etapie zawarcia umowy o pracę na czas określony. SN argumentował również, że nieracjonalne byłoby oczekiwać, by nauczyciel najpóźniej na jeden dzień przed upływem czasu trwania umowy zawartej na czas określony był zmuszony występować do pracodawcy z inicjatywą rozwiązania umowy za porozumieniem stron, by tym samym nabyć prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

 

Nauczyciel spełniający warunek stażu ubezpieczeniowego oraz wieku nabywa prawo do świadczenia kompensacyjnego, gdy rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło wskutek upływu czasu, na który była zawarta.

 

Serwis ZUSiK.pl