Pracownik chorował w okresie 12-31 maja 2015 roku a następnie od 1-12 czerwca 2015 roku. W wyniku niezgodnego z prawem wykorzystywania okresu niezdolności do pracy ZUS odmówił pracownikowi prawa do zasiłku chorobowego za okres 12-31 maja.

Biorąc pod uwagę powyższe jaki okres w tym przypadku należy przyjąć do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku ?

 

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy ustalić na pierwszy dzień powstania niezdolności do pracy, czyli na 12 maja 2015 r., z uwzględnieniem wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. od maja 2014 r. do kwietnia 2015 r.

 

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie wypłacone pracownikowi w okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, czyli przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne, tj. 13,71%. Utrata prawa do zasiłku za okres od 12 do 31 maja 2015 r. nie wpływa na ustalenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za kolejny okres niezdolności do pracy.

Podstawę wymiaru zasiłku ustala się bowiem każdorazowo na pierwszy dzień powstania niezdolności do pracy.

 

Okres, za który pracownik został pozbawiony prawa do wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS, należy wliczyć także do okresu zasiłkowego.

 

Pracownik, który wykonuje pracę zarobkową w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystuje zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z jego celem, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia lekarskiego (art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Podczas kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego nie kwestionuje się faktu niezdolności pracownika do pracy, ale to, czy prawidłowo korzysta on ze zwolnienia lekarskiego, czyli w sposób, który nie spowoduje przedłużenia okresu jego choroby. Kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy mogą przeprowadzać uprawnieni pracownicy ZUS oraz płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.

 

Podstawa prawna:

● art. 9, art. 17, art. 36 ust. 1, ust. 4, art. 43, art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

 

 

Serwis ZUSiK.pl